Regulacje energetyczno-klimatyczne

Akt delegowany ws. niskoemisyjnego wodoru

  1. Streszczenie

We wrześniu ur. Komisja rozpoczęła konsultacje długo wyczekiwanego aktu delegowanego w sprawie metodyki określenia ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pochodzących z paliw niskoemisyjnych. Projekt aktu w dużej mierze opiera się na akcie delegowanym RFNBO (Renewable Fuels of Non-Biological Origin) dotyczącym obliczania intensywności emisji energii elektrycznej zużywanej podczas produkcji wodoru pochodzącego ze źródeł odnawialnych. Przepisy RFNBO nakładają bardzo surowe wymagania dotyczące źródeł zasilania, aby były uznawane za źródła o zerowej emisji. Wodór niskoemisyjny musi osiągnąć 70% oszczędności emisji w porównaniu do zdefiniowanego wskaźnika intensywności emisji.  Załącznik do aktu ws. paliw niskoemisyjnych zawiera dokładną metodykę obliczania zarówno emisji GHG z produkcji paliw niskoemisyjnych, jak i ograniczenia emisji GHG z tych paliw. Ponadto projekt DA zawiera przepisy dotyczące obliczania emisji metanu, ale metodyka obliczania pozostaje niepewna

  1. Działania BSP

BSP przygotowało wspólne stanowisko, które zostało opublikowane i przesłane do Komisji Europejskiej, a następnie było przedmiotem spotkania z Komisją Europejską. BSP wraz z członkami wskazało na pewne elementy proponowanych przepisów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na produkcję niskoemisyjnego wodoru i tym samym na stopniową dekarbonizację procesów przemysłowych zwłaszcza w sektorach trudnych do zelektryfikowania. Kwestie te powinny zostać objęte wnikliwą analizą Komisji przed publikacją ostatecznej propozycji aktu delegowanego:

  • Brak elastyczności w produkcji niskoemisyjnego wodoru
  • Niepewność regulacyjna dla producentów niebieskiego wodoru
  • Wybiórczość technologiczna i brak uwzględniania specyfiki krajowych systemów energetycznych w obrębie UE

  1. Szczegóły

Zgodnie z uzgodnionym tekstem dyrektywy 2024/1788 w sprawie wspólnych zasad rynków wewnętrznych gazu odnawialnego, gazu ziemnego i wodoru (w ramach tzw. pakietu wodorowego), Komisja jest zobowiązana - na mocy art. 9 ust. 5 (Certyfikacja paliw odnawialnych i paliw niskoemisyjnych) - do przyjęcia (z terminem 5 sierpnia 2025 r.) aktów delegowanych określających metodykę oceny ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia dzięki paliwom niskoemisyjnym innym niż paliwa węglowe pochodzące z recyklingu. Metodyka ta musi być zgodna z metodyką uzgodnioną w ramach tzw. aktu delegowanego RFNBO.

Załącznik do aktu zawiera dokładną metodykę obliczania zarówno emisji GHG z produkcji paliw niskoemisyjnych, jak i ograniczenia emisji GHG z tych paliw.

Jedna z trzech metod będzie miała zastosowanie do przypisania wartości emisji GHG do energii elektrycznej, która nie kwalifikuje się jako w pełni odnawialna i jest wykorzystywana do produkcji paliw niskoemisyjnych (Załącznik, pkt 6): 

  • Emisje gazów cieplarnianych przypisane zgodnie z poziomami krajów lub danym obszarem rynkowym, jak przewidziano w części C załącznika „Intensywność emisji GHG dla energii elektrycznej”.
  • Emisje GHG przypisane w zależności od liczby godzin pełnego obciążenia, w których działa instalacja produkująca paliwa niskoemisyjne. 
  • wartość GHG jednostki krańcowej wytwarzającej energię elektryczną w czasie produkcji paliw niskoemisyjnych w obszarze rynkowym może być wykorzystana, jeśli informacje te są publicznie dostępne.

Ponadto projekt DA zawiera przepisy dotyczące obliczania emisji metanu, ale metodyka obliczania pozostaje niepewna. W pkt.7 załącznika aktu określono również, że metodyka obliczania intensywności emisji metanu związanej z produkcją elastycznych materiałów wsadowych opartych na paliwach kopalnych, które zwiększają wartość opałową produkowanych paliw niskoemisyjnych, będzie musiała być obliczana zgodnie z metodyką określoną w art. 29 ust. 4 i art. 12 rozporządzenia w sprawie metanu - metodyka zostanie określona w akcie delegowanym do 2027 r.

Akt przewiduje także metodykę obliczania ograniczenia emisji m.in za pomocą technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Do dnia 1 lipca 2028 r. Komisja będzie musiała ocenić wpływ wprowadzenia alternatywnych ścieżek, w szczególności pozyskiwania niskoemisyjnej energii elektrycznej z elektrowni jądrowych w oparciu o odpowiednie kryteria oraz wprowadzenia możliwości uwzględnienia intensywności emisji gazów cieplarnianych z energii elektrycznej na podstawie średnich godzinowych (art.3).

W oparciu o uzyskane opinie, Komisja zadeklarowała uwzględnienie przekazanych uwag w rozważaniach nad ostatecznym tekstem aktu delegowanego. Po sfinalizowaniu tekstu akt delegowany zostanie przekazany Parlamentowi Europejskiemu i Radzie na okres 2 miesięcy. Jeśli Parlament i Rada nie wyrażą sprzeciwu w tym czasie, akt delegowany zostanie formalnie opublikowany w Dzienniku Urzędowym i wejdzie w życie. 

Udostępnij:
zpbsp.com/polityki/akt-delegowany-ws-niskoemisyjnego-wodoru

Dołącz do naszego Newslettera

Dowiesz się o najważniejszy wydarzenia i aktualnościach.