O nas

Business & Science Poland

Business & Science Poland (BSP) to związek pracodawców zrzeszający największe polskie firmy, który powstał z potrzeby wsparcia i promocji interesów gospodarczych polskiego biznesu na poziomie unijnym. Business & Science Poland jest największą organizacją tego typu w Brukseli.

Kim jesteśmy

Głównym zadaniem BSP w Brukseli jest wzmocnienie reprezentacji polskich interesów gospodarczych w celu uzyskania korzystnego kształtu procedowanych regulacji unijnych, które będą korzystne dla polskich firm oraz będą umożliwiały im dalszy rozwój. BSP to również platforma spotkań z partnerami biznesowymi oraz miejsce debat merytorycznych, podczas których toczone są dyskusje nad kształtem procedowanych aktów legislacyjnych.

BSP to 13-osobowy zespół ekspertów z doświadczeniem w Brukseli, którzy łączą wiedzę ekspercką na temat wybranych obszarów legislacji unijnej z umiejętnościami z obszaru rzecznictwa interesów oraz komunikacji. BSP to również zaufany partner instytucji unijnych, np. w Platformie ds. Zrównoważonego Finansowania przy Komisji Europejskiej, co pozwala uzyskać dostęp do prac instytucji na bardzo wczesnym etapie oraz wpływać na ich finalny kształt.

Głos polskiego biznesu w Brukseli

Największa polska organizacja biznesowa w Brukseli.

Zaufany partner w dialogu z instytucjami unijnymi

Trwałe i oparte na zaufaniu relacje z partnerami w Brukseli, w tym z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej.

Eksperci w dziedzinie unijnego procesu legislacyjnego

Doświadczony zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem z zakresu EU Affairs.

Wiarygodne źródło
informacji

Szeroka sieć kontaktów i dostęp do informacji zarówno w oficjalnym, jak i w nieoficjalnym obiegu.

Wspieramy Polskie Interesy w UE

Będąc aktywnym uczestnikiem dyskusji w Brukseli, Business & Science Poland wspiera polskie firmy, pomagając im dotrzeć ze wspólnie wypracowanymi postulatami do kluczowych interesariuszy tworzących prawo unijne. Tego typu podejście pozwala zapewnić, że głos polskiego przemysłu jest słyszany i brany pod uwagę w procesie tworzenia prawa unijnego.

Misją jest oferowanie członkom i partnerom profesjonalnych narzędzi do wpływania na unijne środowisko legislacyjne oraz budowanie skutecznych koalicji wspierających interesy polskiego przemysłu i nauki.

Wzmacniamy partnerstwa i wspieramy polskie sektory w UE

Naszymi partnerami są firmy z różnych sektorów: energetyki, transportu, przemysłu ciężkiego, finansów, spożywczego i usług, a także organizacje wspierające handel, innowacje oraz badania w małych i średnich przedsiębiorstwach.

W gospodarce kluczową przewagą konkurencyjną jest dostęp do istotnych informacji. Decyzje polityczne i gospodarcze, które mają znaczenie dla polskiego biznesu, zapadają w Brukseli. Dlatego regularnie analizujemy europejską agendę i informujemy naszych Członków i Partnerów o działaniach instytucji unijnych. Dzięki temu możemy na bieżąco śledzić zmiany legislacyjne, oceniać szanse i zagrożenia wynikające z proponowanych regulacji oraz podejmować działania wpływające na ich kształt. 

BSP skupia się również na budowaniu relacji z kręgami negocjacyjnymi w Brukseli. Organizując debaty, konferencje i spotkania, tworzymy profesjonalną przestrzeń do dyskusji na temat legislacji UE, wspierając dialog pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Grupy eksperckie

Naszą aktywność w obszarze legislacji wspieramy działaniami w ramach członkostwa w następujących grupach eksperckich:

Platforma ds. Zrównoważonego Finansowania (EU Platform on Sustainable Finance)

BSP dwukrotnie zostało wybrane do grona eksperckiej grupy doradczej Komisji Europejskiej, której celem jest tworzenie założeń unijnej taksonomii. Od 2020 r. jako jedyna polska organizacja z regionu Europy Środkowo-Wschodniej jesteśmy w gronie ekspertów we flagowym projekcie realizującym cele w sprawach taksonomii UE, określając ścieżki finansowania zrównoważonej transformacji.

‍Kowenant Przedsiębiorstw na rzecz Klimatu i Energii - European Covenant of Companies for Climate and Energy (CCCE)

BSP uczestniczyło w 2023 r. w projekcie pilotażowym CCCE, tj. inicjatywy Komisji Europejskiej mającej wspierać przedsiębiorstwa europejskie w zwiększaniu ich udziału w transformacji energetycznej i dekarbonizacji. BSP było zaangażowane w projekt doradczy związany z rozwojem projektów badawczo-innowacyjnych.

‍Partnerstwo Przemysłowe na rzecz Biometanu (BIP - Biomethane Industrial Partnership)

Partnerstwo ma na celu wsparcie zwiększenia rocznej produkcji i zużycia zrównoważonego biometanu oraz przyczyniać się do stworzenia warunków dla dalszego wzrostu jego potencjału do 2050 r. BSP w 2022 r. zostało członkiem stowarzyszonym BIP, a od 2024 r. włączone zostało do prac grupy zadaniowej, która zajmuje się identyfikacją potencjału innowacyjnych źródeł biomasy w całej UE oraz określaniem warunków, w których potencjał ten mógłby zostać uwolniony.

Unijne Obserwatorium Rynków Nawozowych - EUFertilisers Market Observatory

W 2023 r. BSP zostało włączone do grona podmiotów nowo tworzonej grupy ekspertów Komisji Europejskiej, które bada czynniki wpływające na rozwój rynku nawozowego w UE.  Możliwość bezpośredniego uczestnictwa w pracach tego gremium stanowi element działań na rzecz wsparcia interesów polskiego sektora nawozowego i spożywczego.

Naszym celem jest wspieranie Wspólnego Rynku UE poprzez promowanie przepisów odpowiedzialnych i zgodnych z interesami polskiej oraz europejskiej gospodarki.

Porozmawiajmy o współpracy

Naszym partnerom zapewniamy profesjonalne narzędzia wpływu na unijne środowisko legislacyjne i pomagamy budować skuteczne koalicje wspierające interesy polskiego przemysłu i nauki.