Prezydencja to czas siania
Temat Polskiej Prezydencji osiąga w Brukseli oraz na kongresach w Polsce swoje apogeum. To w pełni zrozumiałe i budzi radość, zwłaszcza wśród osób, które z ekscytacją przeżywało pierwszą, historyczną prezydencję.
Dziś jednak znajdujemy się w zupełnie innym momencie historii, który wymaga od nas – w ramach tej kolektywnej prezydencji, a szczególnie jej biznesowego wymiaru – nie romantycznego zrywu, lecz wejścia na wyższy bieg w duchu pozytywistycznej pracy u podstaw w Brukseli.
W tekście dla Rzeczpospolita, Prezes BSP, Bartek Czyczerski, dzieli się przemyśleniem, że Polska Prezydencja w 2025 roku to czas strategicznego “siania” – budowania narracji i relacji, które przyniosą długofalowe korzyści. Polska, największy beneficjent rozszerzenia UE w 2004 roku, może pochwalić się imponującymi wynikami gospodarczymi, ale polski biznes w kształtowaniu otoczenia regulacyjnego Unii wciąż boksuje poniżej swojej wagi. W nowej rzeczywistości polityczno-gospodarczej nie możemy sobie na to pozwolić, a Prezydencja daje szansę na zmianę tej sytuacji.
Kluczowe wyzwanie to znalezienie sposobu na lepsze wykorzystanie polskiego potencjału gospodarczego w europejskiej debacie o konkurencyjności i transformacji przemysłowej, klimatycznej oraz energetycznej. Tak jak Polska staje się „państwem potrzebnym” – wiarygodnym partnerem, który realizuje swoje interesy narodowe, ale także uwzględnia potrzeby innych graczy, na których może liczyć w razie potrzeby - w te ślady musi pójść polski biznes. Trwałe włączenie się w współtworzenie narracji politycznej w Brukseli oraz współpraca z europejskim biznesem i instytucjami wzmocni pozycję Polski w UE na lata, a nie tylko na najbliższe miesiące.
Polska rozpoczęła okres Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
1 stycznia 2025 roku Polska oficjalnie objęła Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Podczas 6 miesięcy Polska będzie przewodniczyć Radzie UE na wszystkich szczeblach, jak również będzie dbać o ciągłość prac UE.
Głównym zadaniem Prezydencji – według Premiera RP Donalda Tuska – będzie „przekonanie wszystkich 27 państw Unii, że Europa ma szansę nadal być najbezpieczniejszym, najbardziej stabilnym miejscem na Ziemi”.
Więcej informacji na temat Prezydencji oraz poszczególnych działań dostępnych jest na stronie: https://polish-presidency.consilium.europa.eu/pl/
Priorytety polskiej prezydencji
10 grudnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie przedstawiciele polskiego rządu zaprezentowali priorytety polskiej Prezydencji oraz jej logo i motto. Polska sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r.
Jak określił rząd podczas prezentacji priorytetów „Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w okresie niepewności i niepokoju. Europa mierzy się ze skutkami agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę i koniecznością wzmocnienia własnego potencjału obronnego. Obserwujemy rosnące napięcia geopolityczne, erozję porządku międzynarodowego opartego na zasadach i ataki hybrydowe wymierzone w europejską demokrację”.
Podczas swojej Prezydencji Polska skupi się na następujących siedmiu filarach bezpieczeństwa:
- Zdolność do obrony
- Ochrona ludzi i granic
- Odporność na obcą ingerencję i dezinformację
- Zapewnienie bezpieczeństwa i swobody działalności gospodarczej
- Transformacja energetyczna
- Konkurencyjne i odporne rolnictwo
- Bezpieczeństwo zdrowotne
Szczegółowy program polskiej Prezydencji dostępny jest pod linkiem: https://polish-presidency.consilium.europa.eu/media/gt3pbw5w/program-polskiej-prezydencji-w-radzie-unii-europejskiej.pdf