Polski przemysł dyskutuje w Brukseli założenia „Clean Industrial Deal” - podsumowanie konferencji BSP

October 3, 2024

Polski przemysł dyskutuje w Brukseli założenia „Clean Industrial Deal”

1 października Związek Pracodawców Business & Science Poland (BSP) zorganizował w Brukseli debatę pt. „A Clean Industrial Deal: What's in it for industry? What's in it for climate?” Wydarzenia było okazją do dyskusji na temat zapowiadanego przez Komisję Europejską projektu „Clean Industrial Deal”, który ma na celu połączenie działań na rzecz osiągnięcia przez Unię neutralności klimatycznej z istotnym wsparciem konkurencyjności europejskiej gospodarki.

Wydarzenie stanowiło okazję do wymiany poglądów na temat „Clean Industrial Deal” między różnymi interesariuszami, w tym europejskimi i polskimi decydentami, przedstawicielami przemysłu, think tanków i organizacji wspierających innowacyjność w przemyśle. W trakcie spotkania zaproszeni prelegenci, w tym Arkadiusz Pluciński, Zastępca Stałego Przedstawiciela Polski przy UE, Kurt Vandenberghe, Dyrektor Generalny DG CLIMA, Komisja Europejska, Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Sonia Buchholtz, Dyrektor w Forum Energii, oraz Magdalena Jabłońska, Prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, dyskutowali o tym, co powinno znaleźć się w projekcie, aby zapewnić stabilną przyszłość europejskiemu przemysłowi, jednocześnie przyczyniając się do znacznego wzrostu konkurencyjności gospodarki europejskiej.

„Cieszy nas, że czołowi europejscy decydenci zobowiązują się do bardziej zaangażowanej współpracy ze środowiskiem biznesowym. Traktujemy te deklaracje poważnie, ponieważ taki dialog jest niezbędny dla zapewnienia legitymacji i uwzględnienia realncch uwarunkowań w procesie legislacyjnym. Wysoka frekwencja na naszym wydarzeniu świadczy o dużym zainteresowaniu tą rozmową, a my zobowiązujemy się do dalszego wspierania dialogu, aby głos przemysłu był słyszalny głośno i wyraźnie” – powiedział Bartek Czyczerski, Prezes Zarządu Business & Science Poland.

Podczas wydarzenia Business & Science Poland za prezentował swoje stanowisko pt. „Uwzględnienie realnych potrzeb transformującej się gospodarki kluczem do sukcesu Clean Industrial Deal” LINK, w którym przedstawia stanowiska członków BSP na temat tego, jakie kroki powinny zostać podjęte by przygotowywane propozycje oddziaływały korzystnie na europejską gospodarkę, rozwijały perspektywy europejskiego przemysłu i w efekcie zapewniły sukces dekarbonizacji europejskiego przemysłu. Wśród kluczowych postulatów BSP podkreśla między innymi znaczenie zachowania neutralności technologicznej, wsparcia dla sektorów energochłonnych, wsparcia finansowego, dialogu z przemysłem oraz uproszczenia procesów inwestycyjnych.

Konferencję otworzył Arkadiusz Pluciński, Zastępca Stałego Przedstawiciela Polski przy UE, który podkreślił, że nowy cykl polityczny stwarza UE szansę na uwzględnienie nowych polityk i narzędzi, które będą odpowiadać na kluczowe wyzwania, przed jakimi stoi Europa. Zaznaczył również, że UE wciąż ma szansę na wybór ścieżki prowzrostowej przy jednoczesnym osiąganiu celów zielonej transformacji. Jednak osiągnięcie tej równowagi będzie wymagało zmiany podejścia instytucji unijnych, czyli zwiększonej uwagi w obecrealnych wyzwań i potrzeb różnych interesariuszy, państw członkowskich oraz kluczowych sektorów przemysłowych, które są niezbędne dla zapewnienia konkurencyjności UE.

Kurt Vandenberghe, Dyrektor Generalny DG CLIMA w Komisji Europejskiej, przedstawił priorytety Komisji na najbliższe lata w kontekście czystej transformacji i wyjaśnił, na czym skupi się Clean Industrial Deal oraz jak wpisuje się on w uzgodnione ramy Europejskiego Zielonego Ładu. Pan Vandenberghe podkreślił, że w ciągu następnych pięciu lat Komisja skupi się bardziej na wdrażaniu już przyjętych aktów legislacyjnych niż na uzgadnianiu nowych.

Andrzej Szydło, reprezentujący przemysł wydobywczy (KGHM Polska MiedźS.A.), zaznaczył, że Clean Industrial Deal nie powinien koncentrować sięwyłącznie na aspektach ekologicznych, ale także na ekonomicznych. Podkreślił,że cały czas rośnie presja na przemysł, aby osiągać cele klimatyczne. Choćdziałanie jest konieczne, UE musi znaleźć równowagę, aby nie zaszkodzićkluczowym sektorom, takim jak górnictwo, które są niezbędne dla gospodarkiEuropy. Ponadto zaznaczył, że finansowanie transformacji na poziomieeuropejskim powinno mieć długoterminową perspektywę i opierać się bardziej naśrodkach prywatnych niż publicznych.

W kontekście zapowiadanego Clean Industrial Deal, ForumEnergii, polski think tank specjalizujący się w transformacji energetycznejprzemysłu, opublikował niedawno raport pt. „Nowy Ład Przemysłowy 2024+. Jakrozsądnie zmodernizować polski przemysł?”. Reprezentująca think tank SoniaBuchholtz podkreśliła, że modernizacja sektora przemysłowego to złożonyproces, obejmujący tysiące pomniejszych procesów. Zaznaczyła, że redukcjaemisji z sektora przemysłowego nie może być realizowana wyłącznie poprzezpodążanie za globalnymi trendami, bez głębszej refleksji nad polskąrzeczywistością i znaczeniem poszczególnych sektorów przemysłowych w polskiejgospodarce. Sonia Buchholtz podkreśliła również wagę wsparcia finansowego,mówiąc, że „przyszły kształt i dystrybucja funduszy związanych z klimatem sąkluczowe. Kraje Europy Wschodniej, w tym Polska, są w niekorzystnej sytuacji wporównaniu do swoich zachodnich odpowiedników. Sposób, w jaki te fundusze będąprzydzielane, znacznie wpłynie na ich skuteczność i postrzeganie w różnychregionach”.

W trakcie debaty nie zabrakło tematu dotyczącego rozwojuinnowacyjności branży przemysłowej. Magdalena Jabłońska, Prezes FundacjiPrzedsiębiorczości Technologicznej, przedstawiła pomysły na zwiększeniekonkurencyjności polskiego i europejskiego przemysłu w stosunku do globalnychkonkurentów poprzez inwestowanie w rozwój innowacyjnych rozwiązańtechnologicznych wspierających czystą transformację. Zaznaczyła również, że „jednąz głównych barier dla innowacji w Europie Środkowej jest brak infrastruktury dotestowania nowych technologii. Ambitne startupy potrzebują zakładów, abyudowodnić swoje modele biznesowe. Bez możliwości wykazania się rentownością,trudno jest przyciągnąć potrzebne do wzrostu finansowanie”.

Wydarzenie zakończyło się koncertem muzycznym zorganizowanym z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 

Pobierz plik załączony do tej informacji.

Najnowsze aktualności