Konkurencyjność
17
.
01
.
2025

Podsumowanie wydarzenia "Competitiveness and... Financing the Competitive Transition"

Konferencja BSP w Brukseli dotyczyła finansowania innowacji, konkurencyjności UE oraz inwestycji w badania, technologie i reformy.

W środę 15 stycznia, w biurze BSP w Brukseli odbyła się konferencja pt. „Competitiveness and ... Financing the competitive transition” zorganizowana przez Business & Science Poland we współpracy z Konfederacją Lewiatan, Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych, Instytut Zielonej Gospodarki oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Wydarzenie zostało otwarte przemówieniami inauguracyjnymi wygłoszonymi przez Wiceministra Aktywów Państwowych Roberta Kropiwnickiego oraz Przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim Borysa Budkę. Głos zabrał również Prezes Zarządu Business & Science Poland Bartek Czyczerski, który podkreślił, że odbywająca się konferencja jest pierwszą dyskusją dotyczącą tworzenia polityki UE pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE. 

Dyskusja skoncentrowała się wokół raportu „Re-charging Europe” przygotowanego przez Instytut Zielonej Gospodarki i Cambridge Econometrics, przedstawionego przez jego autorów Marcina Korolca i Edo Omica. Główną rekomendacją raportu, przedstawioną przez Ministra Korolca, była propozycja finansowania niedawno-zapowiedzianego funduszu konkurencyjności (EU Competitiveness Fund) poprzez dług wspólnotowy UE, w sposób podobny do modelu Funduszu Odbudowy. Edo Omic, opisując wyniki badań Cambridge Econometrics zawarte w ramach raportu, podkreślił m.in. nieproporcjonalnie małe wydatkowanie UE na rzecz wspierania konkurencyjności w UE (NextGenEU) w porównaniu z USA (tzw. Inflation Reduction Act) czy choćby Kanadą. 

Następnym punktem wydarzenia była debata, która toczyła się wokół dwóch kwestii dotyczących przyszłości finansowania innowacji i utrzymania konkurencyjności europejskich gospodarek, również w kontekście rekomendacji raportu “Re-charging Europe”. W panelu dyskusyjnym, oprócz Marcina Korolca, wzięli udział: 

  • Caroline Vandierendonck, Head of Unit w One Stop Shop Strategic Technologies for Europe Platform (STEP), Komisja Europejska; 
  • Piotr Jabłoński, Dyrektor Zarządzający, Pion Relacji Międzynarodowych w Banku Gospodarstwa Krajowego; 
  • Paweł Wideł, Prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Polska Konfederacja Lewiatan; 
  • Reinhilde Veugelers, Senior Fellow, Breugel. 

Pierwszą omawianą kwestią było znalezienie sposobu na efektywne połączenie wydatkowania środków publicznych i prywatnych, a drugą - wytworzenie przekonującego argumentu biznesowego, który przyciągnie sektor prywatny do inwestowania w przemysł i projekty rozwojowe UE. 

Paneliści zgodzili się, że UE stoi przed epokowym wyzwaniem związanym z utrzymaniem konkurencyjności, szczególnie wobec przemysłu USA i Chin. W trakcie dyskusji wybrzmiała konieczność skupienia się na szerszym sposobie tworzenia polityki unijnej, skupionej nie tylko na wysokości finansowania, jakie byłoby wymagane by utrzymać konkurencyjność unijnego przemysłu. Stwierdzono, że zanim można będzie rozważyć sposoby i modele finansowania, należałoby skupić się na utworzeniu od strony prawodawczej właściwych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacji, a także usunięciu istniejących przeszkód, w tym wysokich cen energii, pracy i usprawnieniu i uproszczeniu obciążeń administracyjnych. Podkreślono konieczność inwestycji w badania i rozwój technologii innowacyjnych, m.in. w obszarze przemysłu motoryzacyjnego, przez dekady będącego głównym filarem unijnego przemysłu. Zgodzono się również, że by UE na powrót stała się miejscem innowacji należałoby również utworzyć atrakcyjne propozycje inwestycyjne, które skłoniłyby unijnych inwestorów do inwestowania na rynkach europejskich.  

Wydarzenie to stanowiło świetną okazję do wymiany spostrzeżeń pomiędzy sektorem przemysłowym, finansowym, a unijnymi prawodawcami i ekspertami na temat sposobu zaadresowania wyzwania jaką jest malejąca konkurencyjności UE na rynku globalnym, a także wspólnej artykulacji sposobów zaadresowania tego wyzwania w sposób przemyślany.

Udostępnij:
zpbsp.com/aktualnosci/podsumowanie-wydarzenia-competitiveness-and-financing-the-competitive-transition---15-01-2025

Dołącz do naszego Newslettera

Dowiesz się o najważniejszy wydarzenia i aktualnościach.