Business & Science Poland – wraz ze swoimi członkami – przygotowało stanowisko nt. propozycji Komisji Europejskiej dot. aktu delegowanego w sprawie paliw niskoemisyjnych. Zidentyfikowaliśmy trzy kluczowe elementy proponowanych przepisów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na produkcję niskoemisyjnych gazów i tym samym na stopniową dekarbonizację procesów przemysłowych zwłaszcza w sektorach trudnych do zelektryfikowania. Są to:
-brak elastyczności,
-niepewność regulacyjna
-wybiórczość technologiczna
Zwracamy uwagę na konieczność zróżnicowania metodyki przy wykorzystaniu różnych technologii podczas produkcji wodoru i zaangażowania maksymalnie szerokiej palety rozwiązań, w duchu neutralności technologicznej, pozwalających osiągnąć cel redukcji emisyjności unijnych gospodarek. Niezmiernie istotne jest uwzględnienie pozycji przemysłu energochłonnego, zwłaszcza trudnego lub niemożliwego do elektryfikacji zlokalizowanego w tych państwach członkowskich, które mają ambitne i trudniejsze – w porównaniu z innymi państwami i z uwagi na ich punkt startowy – cele do zrealizowania w procesie dekarbonizacji. Regulacje powinny brać pod uwagę zróżnicowanie modeli gospodarczych czy energetycznych różnych państw członkowskich.
Akt ma istotne znaczenie dla członków Business & Science Poland, gdyż jako wielosektorowa organizacja skupia zarówno producentów i odbiorców wodoru. Ostateczny kształt aktu może ukierunkować dalszą dyskusję ws. kategorii gazów niskoemisyjnych kontrybuujących do procesów transformacyjnych i ich roli w zapewnieniu dekarbonizacji trudnych lub niemożliwych do zelektryfikowania sektorów.