#BSP_Connects, Press briefing

February 14, 2022

Kwestie legislacji związanej z pakietem Fit for 55 oraz jej wpływu na polską gospodarkę – to główne tematy spotkania przedstawicieli Business & Science Poland z polskimi korespondentami, które odbyło się 14 lutego w naszej siedzibie w Brukseli. Podczas śniadania prasowego zespół BSP kierowany przez mec. Katarzynę Lachowicz – Dyrektor Departamentu Polityk Europejskich BSP, zaprezentował priorytety prac merytorycznych związku na 2022 rok, w tym w obszarze pakietu Fit for 55.

W spotkaniu udział wzięła również Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli – partnera strategicznego BSP, która opowiedziała o programie Horyzont Europa.

Przedstawiciele polskich mediów mieli okazję poznać także działania BSP w Platformie
ds. Zrównoważonego Finansowania – organu eksperckiego Komisji Europejskiej. Warto podkreślić, że jest to jedyna organizacja z regionu Europy Środkowo – Wschodniej, która jest jej członkiem i co istotne ma możliwość bezpośredniego wpływu na kształtowanie kryteriów unijnej taksonomii. To ważny obszar zaangażowania Związku obejmujący prawie wszystkie gałęzie gospodarki. Zmierza on bowiem do określenia jakie działalności gospodarcze w UE będą wspierały zrównoważony rozwój oraz które inwestycje będą korzystały z preferencyjnego finansowania.

Business & Science Poland wypracował szereg stanowisk wobec inicjatyw i propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej z obszaru działalności firm członkowskich, w tym do kluczowych dokumentów składających się na pakiet Fit for 55,m.in.:

  • rewizji dyrektywy EU ETS regulującej system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w UE,
  • CBAM, tj. propozycji mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem produktów importowanych do UE,
  • nowej regulacji dotyczącej zrównoważonych paliw lotniczych,
  • zmian dyrektywy o odnawialnych źródłach energii,
  • projektu rozporządzenia w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, czy
  • zmian dyrektywy o opodatkowaniu produktów energetycznych.

Obecnie projekty te stanowią główny nurt prac instytucji unijnych, a także firm członkowskich BSP.

Business & Science Poland reprezentując firmy m.in. w sektorach przemysłowych: rafineryjnym, metali nieżelaznych, chemicznym, nawozowym, a także transportu lotniczego prowadzi stały dialog i współpracę z instytucjami unijnymi w celu wypracowania europejskiego i zbalansowanego podejścia w zakresie przyszłych regulacji UE.

Najnowsze aktualności