Towards Sustainable Transition – business perspective in light of new geopolitical situation – konferencja Związku Pracodawców Business & Science Poland w Brukseli
W dniu 27 października br., wpisując się w trwającą debatę na temat unijnych wyzwań, które łączą i obejmują zrównoważony rozwój, politykę energetyczną, finanse i ekonomię, organizacja Business & Science Poland w Brukseli zorganizowało konferencję, podczas której przedstawiciele instytucji unijnych i biznesu rozmawiali nt. zrównoważonej transformacji w świetle obecnej sytuacji geopolitycznej.
Stojące przed europejskim biznesem cele osiągnięcia założeń Europejskiego Zielonego Ładu to zadanie bardzo ambitne i kosztowne. „Zielony Ład to właściwy kierunek na dłuższą metę, ale myśląc o aspekcie bezpieczeństwa, Unia Europejska musi dokonać pewnych dostosowań” – powiedział w swoim przemówieniu otwierającym Roberts Zile, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. W trakcie dalszej części debaty Ruud Kempener z DG ENER Komisji Europejskiej stwierdził, że: „Miliardy euro trafiają do sektora energetycznego. Upewnijmy się, że te miliardy zostaną wykorzystane w taki sposób, abyśmy mogli zarówno rozwiązać problemy krótkoterminowe, ale także przyspieszyć wymiar do celów klimatycznych do 2030 roku.”. W debacie Tomáš Pirkl, szef czeskiej organizacji CEZ reprezentującej przemysł energetyczny stwierdził, iż: „Przed kryzysem przyglądaliśmy się głównie aspektowi dekarbonizacji. Teraz bardziej przyglądamy się innym aspektom, czyli bezpieczeństwu dostaw i przystępności cenowej”.
Obecna sytuacja wynikająca z wojny w Ukrainie, w tym rosnące ceny energii i surowców spowodowały przyspieszenie potrzeby dywersyfikacji oraz poszukiwania nowych źródeł i nośników energii, a celem stało się przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego UE. „Nie powinniśmy stawiać firm przeciwko Komisji (…) to nie Europejski Zielony Ład spowodował obecny kryzys. To Rosja grała cenami gazu, a potem wpływem wojny w Ukrainie” – powiedział Tomáš Pirkl z CEZ. Ogromnym wyzwaniem jest zapewnienie stabilności dostępu do dostaw energii, czego nie gwarantują same odnawialne źródła energii takie jak energetyka wiatrowa czy fotowoltaika. W dyskusji podniesiono też kwestię możliwości wykorzystania energetyki jądrowej, jak i gazu ziemnego. Zdaniem Adama Czyżewskiego, Głównego Ekonomisty PKN Orlen S.A.: Równolegle do rozwoju odnawialnych źródeł energii, musimy mieć zabezpieczenie w gazie i ropie naftowej,(…) rezerwy do wykorzystania w nagłych wypadkach.”
Z perspektywy europejskich przedsiębiorstw kluczowym w procesie zrównoważonej transformacji jest rozwój biznesu na unijnym rynku wewnętrznym i globalnym, który zależy od wspólnych i skoordynowanych wysiłków. Wspólnym celem jest pomyślne przejście na zrównoważoną gospodarkę niskoemisyjną, ale także odpowiedzialna przyszłość. „W obliczu wojny i gwałtownej deglobalizacji pukającej do naszych drzwi, Europa nie może sobie pozwolić na igranie z ogniem. Potrzebujemy odpowiedniego otoczenia dla inwestycji, aby stabilnie i nieprzerwanie rozwijać naszą gospodarkę” – stwierdził dr Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji ECON i BUDG. W ocenie mec. Katarzyny Lachowicz – Dyrektor BSP w Brukseli, sukces będzie zależał od zapewnienia przedsiębiorstwom i społeczeństwom jasnej i prostej do przejścia ścieżki transformacyjnej, biorąc pod uwagę znaczne potrzeby inwestycyjne i pilną potrzeba wsparcia w tym zakresie.
Podkreślenia wymaga, iż każda decyzja biznesowa musi uwzględniać nie tylko koszt inwestycji, ale także długoterminową rentowność. W ocenie posła Rzońcy „nawet najlepsze ramy prawne i najbardziej ambitne pomysły nie mogą zastąpić stabilnego i przewidywalnego otoczenia inwestycyjnego dla uczestników rynku. Dzisiaj wszyscy w Unii płacą za niedofinansowaną infrastrukturę energetyczną, czy to w LNG czy w energetyce jądrowej.”
Debata była w tym zakresie okazją do omówienia roli taksonomii UE w kontekście inwestycji na rzecz zrównoważonych projektów oraz realizacji celów klimatyczno-energetycznych. „Osiągnięcie celów klimatycznych i innych celów środowiskowych nie może być wyłącznie dokonywane przez Unię Europejską – są to cele globalne i wymagają globalnej pracy” – zauważyła Elisabetta Siracusa z DG Fisma.
Istotną w dyskusji była też kwestia rozwoju nowych kierunków i innowacji w biznesie. Jak podkreśliła mec. Katarzyna Lachowicz z BSP: „Innowacyjne rozwiązania to synergia biznesu i nauki (…) Niewątpliwie ten kierunek wymaga silnego wsparcia finansowego na każdym poziomie”.
W trakcie dyskusji zaprezentowane zostało stanowisko biznesowe i punkt widzenia instytucji europejskich.
Cytaty:
Roberts Zīle, Vice-President of the European Parliament:
Wystąpienie MEP Robertsa Zile można zobaczyć TUTAJ
Bogdan Rzońca, Poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji ECON i BUDG:
Katarzyna Lachowicz, Dyrektor Oddziału BSP w Brukseli:
Elisabetta Siracusa, Principal Advisor, DG FISMA:
Ruud Kempener, Team Leader, DG ENER:
Dr Adam Czyżewski, Chief Economist, PKN Orlen S.A.:
Tomáš Pirkl, Head of Brussels Office, ČEZ:
Po informację na temat programu debaty zapraszany TUTAJ
Artykuł Łukasza Osińskiego pt. „Kryzys energetyczny. Eksperci: Unia Europejska musi dokonać zmian w celach klimatycznych” będący relacją z przebiegu debaty ukazał się w portalu forsal.pl, wgospodarce.pl, polskieradio24.pl oraz www.wnp.pl